Znáte ty nejzajímavější kulturní rozdíly?

Kulturu nutně nemusíme vnímat jenom jako něco, co se týká hudby, umění, filmu nebo třeba divadla. Kulturou se mohou označovat také různé zvyky a pohledy na svět. A jelikož ten je skutečně velký, je jasné, že kulturní rozdíly mohou být v rámci mnoha zemí skutečně velké. Jelikož rád cestuji, řadu rozdílů jsem stačil poznat na vlastní kůži. I proto se s vámi podělím s tím nejzajímavějším, co se této oblasti vlastně týká.

Lišit se mohou také jednotlivé pozdravy

Je zajímavé, že jednotlivé kulturní zvyky se mohou lišit už v samotném prvotním kontaktu. Například pozdrav, tedy samotné potřesení ruky může být v mnoha kulturách rozdílné. Třeba v Americe je jasným znakem podání ruky to, že je krátké, ale intenzivní. Naopak letmý stisk vypadá poměrně zvláště a každý na vás může hledět podivně. Ostatně to je patrné třeba i u nás. Jsou však oblasti, jako třeba Afrika, kde je tento stisk ruky považován za správný. S klasickým a u nás používaným silnějším stisknutím ruky zde raději zpomalte. Poté jsou i země, kde se ruka nepodává vůbec a může být nahrazena třeba úklonem. A příklad? Rozhodně Japonsko. Tedy týká se to samozřejmě hlavně konkrétních důležitých událostí.

I jídlo si můžeme vychutnávat jinak

Je to ale i oblast stolování, která může být v rámci mnoha kultur zcela jiná a rozdílná. Ostatně to je patrné i z toho, když o některých národech prohlásíme, nakolik jsou vlastně pohostinní, nebo nikoliv. Stejně rozdílné ale mohou být třeba zvyky při stolování. Například Čína může být typická tím, že vše nepotřebné se již odhazuje pod stůl. Není to projev jakékoliv neúcty nebo snad nezažitých hygienických pravidel. Je to jenom zvyk. Stejně jako může být u mnoha asijských národů zvykem si odříhnout, a to hlasitěji. Ačkoliv u nás to může souviset s neúctou, v případě daných národů je to naopak projev toho, že danému hostovi chutnalo. Lišit se ale mohou i příbory. Zamíříte-li do Indie, většinou zde žádné nejsou. Odpovídá tomu ale i styl jídel, kdy řadu z nich konzumují pomocí placek. Rázem to nemusí být ani zvláštní, jelikož rukama jíte i pizzu.

I soukromí může mít v různých kulturách jinou roli

Co je běžné u nás? Třeba to, že zamykáme, a když jdeme někoho navštívit i do jiného pokoje, tak jednoduše zaklepeme. Takto to ale také neplatí vždy. Jsou země, a to hlavně směrem na východ, kde se taková pravidla zkrátka nerespektují. Příklad? Třeba krásné Mongolsko, kde pokud chcete někoho navštívit, tak zkrátka vstoupíte. A jelikož jsou zde lidé pohostinní, dotyčný vás vždy přivítá s otevřenou náručí. Roli ale může hrát třeba i zouvání. U nás jenom těžko najdete domácnost, kde by se chodilo v botách. Podobní je to třeba v Indii, ale i asijských zemích. Zde platí předpisy i pro vstup do chrámů. Na rozdíl od těchto zemí je tu také USA, kde je zouvání málo viděné a většina lidí se zkrátka nezouvá. A to ani u sebe doma, ani na návštěvách.