Category Archives: Krása a zdraví

Jak může proběhnout umělé oplodnění?

Neplodnost je dnes poměrně velkým rizikem, které souvisí s životním stylem, stejně jako genetickými problémy. Pokud se na vše podíváme objektivně, tak řešení přece jenom existuje. Je jím umělé oplodnění. A protože je stále více lidí, které zajímají tato témata, podíváme se na dané možnosti a varianty blíže. Popíšeme si tedy konkrétní postup toho, jak ke všemu dochází, stejně jako postup toho, co vše je třeba splnit.

Prvním krokem je stimulace

Samozřejmě umělé oplodnění může probíhat výhradně v rámci lékařské ordinace, kde je k dispozici nejenom zkušený doktor, ale i lékařský personál. Všemu předchází několik vyšetření, na základě kterých může dojít k prvnímu kroku, kterým je stimulace. Jde o snahu začít upravovat hladiny hormonů tak, aby se podpořila činnost vaječníků. Vše probíhá pomocí medikamentů s jistotou pravidelných kontrol. Vše v tomto směru probíhá ambulantně. Na základě zjištěných výsledků jsou stanoveny následující postupy, které jsou směřovány k tomu nejdůležitějšímu, a to je samotný odběr vajíček.

Jak je odběr prováděn?

Pokud proběhne vše v pořádku, může dojít k tomu nejdůležitějšímu, čímž je odběr vajíček. Tento postup je pod kontrolou ultrazvuku a vše probíhá tak, že je využito tenké jehly, kterou se vajíčka odsávají přes poševní stěnu. Jde samozřejmě hlavně o tekutinu, která je následně předána do laboratoře. Ta vajíčka zpracuje a oddělí. Zde je nutno samozřejmě dalších zkušeností a přístrojů, jelikož každé vajíčko je velké pouze desetinu milimetru. Jakmile jsou vajíčka oddělena a připravena, může přijít na řadu odběr spermatu partnera. To se děje ve stejný den, co dochází k odběru vajíček.

Samozřejmě zde se počítá hlavně s tím, že partner není neplodný. Pokud ano, jeho spermie logicky použít nelze. V takovém případě tedy dochází k tomu, že se využijí buď spermie od domluveného dárce, nebo od dárce anonymního – tedy ze spermobanky.

Kultivace embryí a zavedení zpět

Poslední dva postupy jsou samozřejmě ty nejdůležitější. Je-li vše připraveno, může dojít k takzvané kultivaci embryí. Laicky řešeno nejde o nic jiného, než o umělé oplodnění vajíček a jejich sledování. Samozřejmě oplozeno je hned několik vajíček naráz a je sledováno, jaká embrya se vyvíjí nejlépe. Takové jsou poté přenesena zpět do těla ženy. I když je vajíček více, využita jsou maximálně dvě embrya, která jsou zpět do těla ženy přenesena. Poté už se čeká jenom na to, zda se vše povede a případný těhotenský test ukáže pozitivní výsledek.

Zbývající embrya, pokud jsou v dobrém stavu, rozhodně nejsou znehodnocena, ale jsou uchována pro případné budoucí použití. A proč? Jelikož umělé oplodnění rozhodně nemá stoprocentní úspěšnost. Může zde být riziko toho, že žena na první pokus neotěhotní. Aby se tedy nemusel celý postup opakovat od samotného počátku, dochází pouze k poslední fázi. Uchovaná embrya jsou tedy opět použita k tomu, aby byla vpravena do těla ženy s cílem čekat, zda se druhý pokus povede, nebo nikoliv.  Pokud ano, je to pro oba rodiče dobrá zpráva, jelikož se vše povedlo.

Léčba akné – jaké jsou možnosti?

Akné je dnes problémem, který trápí především mladé lidi – tedy osoby v pubertě. Výjimečně se ale může objevovat také v dospělém věku. Je proto dobré vědět, jak se proti danému zdravotnímu problému bránit. Základem by mělo být důkladné mytí naší pokožky. Stejně tak je dobré využívat také různé krémy, které dokážou vyčistit naši pokožku, hydratovat ji a působit proti uspávání mazových žláz. To je základní postup, který léčba akné vyžaduje. Pokud však nepomáhá, jsou i další možnosti.

Pomoci může kosmetické studio a lékař

Další možností, jak se tohoto problému zbavit, přináší třeba laser. Jedná se o neinvazivní léčbu, která může probíhat jak v ordinacích lékařů, tak i v různých kosmetických střediscích. Cílem je pomocí laseru celkově stimulovat naši pokožku a buňky v ní. Chceme tak dosáhnout hlavně toho, aby se buňky mnohem lépe a mnohem rychleji reprodukovali. Díky tomu povede celý proces ke zdravější pokožce a také k tomu, že dojde k omezení tvorby mazu, k menšímu ucpávání pórů a tak k eliminaci akné.

Druhou možností, která se v tomto směru nabízí, je demodex. Jedná se o unikátní druh léčby, při které jsou do naší pokožky cíleně aplikovány látky, které dokážou proti akné bojovat. Zde už se jedná o postup, kdy jsou tyto látky vpravovány do vnitřních vrstev naší pokožky, a to pomocí drobných vpichů. Samozřejmě vlivem toho začne pokožka nejprve zhoršovat svůj vzhled, a to s ohledem na množství nežádoucích látek. Později se ale dokáže s danými prvky srovnat, což následně povede k tomu, že se vzhled naší pokožky výrazným způsobem zlepší. Zde je ale nutné nezapomenout na to, že by měly být dodrženy pravidelné aplikace daných látek, kam se řadí třeba síra, zinek, nebo také bór. Jakékoliv přerušení může mít za následek to, že léčba akné bude neúčinná.

Likvidace různých bakterií

Není žádnou novinkou, že výrazný vliv na tvorbu akné mají také bakterie, které se množí na naší pokožce. I na ty se léčba akné může zaměřovat. Konkrétně tedy typ léčby, který se nazývá jako lumenoterapie. Ta je používána hlavně u lehčích forem těchto problémů. Primárně jsou touto metodou ničeny hlavně ty bakterie, které se nacházejí v zánětlivých ložiscích a mají největší podíl právě na vzniku tohoto konkrétního problému. Díky tomu tak v rámci mazových žláz nedochází k následnému zanícení a funkce naší pokožky je stabilizována. Podobně mohou fungovat také léky, které můžeme v rámci akné užívat. I ty fungují na tom principu, kdy se snaží likvidovat bakterie na naší pokožce. Samozřejmě zde je třeba počítat hlavně s tím, že léčba touto cestou se může protáhnout třeba i na několik týdnů.

Pomůže i zdravá strava

Určitě je dobré, aby konkrétní léčba akné byla také podporována námi. A jak? O nutnosti hledět na kvalitní hygienu jsem již psal. Stejně tak je ale dobré také upravit náš jídelníček. Pokud jsou potraviny, které v tomto směru výrazně pomohou, jsou to třeba mléčné výrobky, stejně jako to mohou být různé bylinné čaje. Nejlépe kopřivový a mátový. Nesmíme také zapomenout, že je možné je nejenom pít, ale používat ve formě odvarů i na obklady.

Jak zlepšit imunitu? Mé osobní tipy!

 

Především chřipka, ale i další podobná onemocnění dnes trápí stále více a více lidí. Je tedy nutné nejenom proti těmto nemocem bojovat, ale je třeba jim také předcházet. A vliv na to, jak nám to půjde, má hlavně síla naší imunity. Proto vám přináším několik tipů na to, jak ji posilovat co nejlépe. Co hraje roli samo o sobě, to je zdravý životní styl. Pokud budete pravidelně sportovat, stejně jako budete dodržovat základy zdravého stravování, půjde vám to lépe. A to mohu z vlastní zkušenosti potvrdit.

Základem jsou vitamíny a minerály

To, bez čeho se samozřejmě naše tělo neobejde, to je dostatek vitamínů a minerálů. Zde musím podotknout, že jejich dostatek rozhodně souvisí i se stravou, kterou jíme. Základem by mělo být především ovoce a zelenina. A to hlavně taková, která je bohatá na vitamin C. Nejlepší jsou v tomto směru citrusové plody, stejně jako i šípek, nebo také brokolice a zelí. Doporučit můžu logicky konzumaci hlavně syrovou, jelikož při tepelné úpravě se může mnoho důležitých látek ztratit. Velkou výhodou tohoto vitaminu je i to, že se ho nepředávkujeme. Tělo tedy vždy vezme a využije tolik, kolik potřebuje.

Druhou možností, jak tělu dodávat vitaminy a minerály, jsou různé doplňky stravy. K těm se však stavím velmi skepticky. Nejenom, že vyjdou na mnoho peněz, ale často se jedná o různé multivitaminy. A ty jsou v mnoha směrech téměř nefunkční. Obsahují totiž mnoho látek, kterých má naše tělko obecně dostatek i z běžné, obyčejné stravy. Platíme tak za něco, co ani nevyužíváme. Proto můj názor je takový, že když už dané doplňky, tak pouze s jasnou charakteristikou.

Pomůže také otužování

Jen i další činnost, která v rámci posílení imunity může výrazným způsobem pomoci. V tomto směru jde hlavně o otužování, díky čemuž se tělo samo o sobě zoceluje a obranyschopnost dokáže velmi dobře podporovat. Je ale třeba myslet na ty správné postupy. Ze svých zkušeností mohu doporučit, tu nejoblíbenější formu, a tou je návštěva sauny. Tedy střídání teplého a ledového prostředí, a to v rámci několika intervalů.

Vliv na naši imunitu má ale i odpočinek a dostatek spánku. Během něho totiž dochází k tomu, že naše tělo regeneruje. A k čemu je to dobré? Samozřejmě k tomu, aby nabralo potřebnou energii, aby získalo potřebnou sílu a to i k tomu, aby mohlo lépe fungovat po všech stránkách. I to má následně vliv na to, jak dobře bude naše imunita samozřejmě fungovat. A co doporučuji já? Správnou a pestrou stravu plnou ovoce a zeleniny a právě ono otužování. S tím souvisí i to, že bychom neměli nadměrně trávit čas v takových místnostech, kde je velké teplo. To má na naši obranyschopnost špatný vliv. Mnohem lepší je totiž prostředí chladnější. Tedy v rámci možností, jelikož nadměrný chlad logicky také není dobrý. Ten může řadu nemocí i způsobovat.

Jak se chránit před přímým sluncem?

Mnoho z nás samozřejmě miluje opalování. A to především proto, že díky tomu lze docílit skvěle vypadající, doslova bronzové pokožky. Nyní zcela vynechám možnosti solárií, jelikož opalování na klasickém slunci dokáže dodat přece jenom mnohem lepší barvu, než různé svítící trubice. Slunce ale může být velmi nebezpečné. A to bychom měli vědět třeba ve chvíli, kdy se chystáme na dovolenou. Pojďme se podívat, jak se chránit před sluncem, stejně jako si povíme i to, jaké problémy může přinášet.

Opalovací krémy jsou základ

To, bez čeho se samozřejmě jenom těžko obejdeme, to jsou opalovací krémy. Dnes je k dispozici sortiment v celé řadě různých variant. Můžeme se zaměřit jak na levnější ze supermarketů, tak i na ty kvalitnější z lékáren. Samozřejmě jsou krémy určené na běžnou, na suchou, stejně jako na dětskou nebo citlivou pokožku. To, co by však při výběru mělo hrát tu největší roli, to je takzvaný ochranný faktor. V tomto případě se nejedná o nic jiného, než hodnotu, která nám říká, jak dlouho vlastně můžeme být na slunci chráněni. Čím větší daný faktor je, tím můžeme díky němu déle zůstávat na slunci.

Musím přiznat, že jsem si v minulosti myslel, že čím větší daný ochranný faktor je, tím silnější je daná ochrana. To ale není až tak úplně pravda, jelikož aktuální ochranné faktory souvisí hlavně s časem, po který můžeme na slunci být. Pokud tedy zvolíme faktor slabší, je třeba se mazat doslova každou chvíli a tím neustále doplňovat ochrannou vrstvu. Ty krémy s nejsilnějším faktorem mohou bránit slunečním paprskům i několik hodin.

Období poledne je třeba vynechat

Základ v podobě opalovacího krému tedy máme. Dále z vlastní zkušenosti, ale i na základě informací odborníků doporučuji být na slunci mimo dobu poledne. Nejvíce rizikové období začíná okolo jedenácté hodiny dopolední a končí okolo 13:00. V této době má slunce tu největší sílu. Jedinci s citlivou pokožkou, stejně jako děti by měly být v tuto dobu minimálně pod slunečníkem. Totéž by mělo platit i o dospělých. Proč? Jelikož právě v tuto dobu jsme nejvíce náchylní na to, aby naše pokožka byla spálena. A to s sebou může nést nejenom bolestivá zarudnutí, ale také puchýře. A vše může trvat i několik dní.

Pozor na problémy samotné kůže

Slunce ale může naší kůži způsobit i řadu dalších problémů, než je jenom spálení. Důležité je vědět, že většina krémů má také UV ochranu. V rámci té chrání pokožku našeho těla právě před nebezpečným zářením, které nedokáže zachytit ozonová vrstva. Prioritou by měla být taková ochrana třeba v zimě, kdy je vrstva nejtenčí. Stejně tak ale může nadměrný pobyt na slunci negativně působit také na výrazné stárnutí naší kůže, na snižování naší imunity, stejně jako i na riziko toho, že onemocníme rakovinou kůže. A ačkoliv jsem hledal sebevíce, v tomto směru žádná jasná a konkrétní ochrana neexistuje. Roli by tak měla hrát hlavně naše obezřetnost.