Jak se chránit před přímým sluncem?

Mnoho z nás samozřejmě miluje opalování. A to především proto, že díky tomu lze docílit skvěle vypadající, doslova bronzové pokožky. Nyní zcela vynechám možnosti solárií, jelikož opalování na klasickém slunci dokáže dodat přece jenom mnohem lepší barvu, než různé svítící trubice. Slunce ale může být velmi nebezpečné. A to bychom měli vědět třeba ve chvíli, kdy se chystáme na dovolenou. Pojďme se podívat, jak se chránit před sluncem, stejně jako si povíme i to, jaké problémy může přinášet.

Opalovací krémy jsou základ

To, bez čeho se samozřejmě jenom těžko obejdeme, to jsou opalovací krémy. Dnes je k dispozici sortiment v celé řadě různých variant. Můžeme se zaměřit jak na levnější ze supermarketů, tak i na ty kvalitnější z lékáren. Samozřejmě jsou krémy určené na běžnou, na suchou, stejně jako na dětskou nebo citlivou pokožku. To, co by však při výběru mělo hrát tu největší roli, to je takzvaný ochranný faktor. V tomto případě se nejedná o nic jiného, než hodnotu, která nám říká, jak dlouho vlastně můžeme být na slunci chráněni. Čím větší daný faktor je, tím můžeme díky němu déle zůstávat na slunci.

Musím přiznat, že jsem si v minulosti myslel, že čím větší daný ochranný faktor je, tím silnější je daná ochrana. To ale není až tak úplně pravda, jelikož aktuální ochranné faktory souvisí hlavně s časem, po který můžeme na slunci být. Pokud tedy zvolíme faktor slabší, je třeba se mazat doslova každou chvíli a tím neustále doplňovat ochrannou vrstvu. Ty krémy s nejsilnějším faktorem mohou bránit slunečním paprskům i několik hodin.

Období poledne je třeba vynechat

Základ v podobě opalovacího krému tedy máme. Dále z vlastní zkušenosti, ale i na základě informací odborníků doporučuji být na slunci mimo dobu poledne. Nejvíce rizikové období začíná okolo jedenácté hodiny dopolední a končí okolo 13:00. V této době má slunce tu největší sílu. Jedinci s citlivou pokožkou, stejně jako děti by měly být v tuto dobu minimálně pod slunečníkem. Totéž by mělo platit i o dospělých. Proč? Jelikož právě v tuto dobu jsme nejvíce náchylní na to, aby naše pokožka byla spálena. A to s sebou může nést nejenom bolestivá zarudnutí, ale také puchýře. A vše může trvat i několik dní.

Pozor na problémy samotné kůže

Slunce ale může naší kůži způsobit i řadu dalších problémů, než je jenom spálení. Důležité je vědět, že většina krémů má také UV ochranu. V rámci té chrání pokožku našeho těla právě před nebezpečným zářením, které nedokáže zachytit ozonová vrstva. Prioritou by měla být taková ochrana třeba v zimě, kdy je vrstva nejtenčí. Stejně tak ale může nadměrný pobyt na slunci negativně působit také na výrazné stárnutí naší kůže, na snižování naší imunity, stejně jako i na riziko toho, že onemocníme rakovinou kůže. A ačkoliv jsem hledal sebevíce, v tomto směru žádná jasná a konkrétní ochrana neexistuje. Roli by tak měla hrát hlavně naše obezřetnost.