Jak cestovat na vlastní pěst? Přečtěte si mé tipy!

Pro mnoho lidí má cestování jeden hlavní smysl – je to dovolená, v rámci které vyrazí letadlem k moři, kde v rámci all inclusive programů tráví čas na hotelu. Samozřejmě druhou skupinou jsou lidé, pro které je smyslem cestovní aktivní dovolená. Ať už jste na tom jakkoliv, poradím vám, jak se dá cestovat na vlastní pěst, a to poměrně levně.

Letadlo může být levnější než vlak, autobus nebo auto

Prvním krokem k cestování na vlastní pěst je samozřejmě nutnost zarezervovat si dopravu. Dnes máme na výběr z několika různých dopravních prostředků. Můžeme jet autem, stejně jako autobusem, ale také vlakem. Pokud se podíváme na jednotlivé možnosti, rozhodně nesmíme zapomenout ani na letadlo. Proč? Jelikož díky nízkonákladovým společnostem lze vcelku pohodlně a hlavně levně procestovat Evropy. Ceny, za které se létá, se aktuálně drží na hodnotách 1 – 2 tisíce za zpáteční letenku. Samozřejmě ideální je letenku kupovat s předstihem – to je nejlevnější.

Samozřejmě při výběru té správné letenky je dobré zohledňovat i možné kombinace letů. Pamatujte, že přímý let nemusí být vždy nejlevnější. Mnohdy se tak vyplatí letět s jedním přestupem, protože ušetříte i několik desítek procent. Pravda, cesta může být o něco delší, ale pokud to pro vás není hlavním problémem, proč to nezkusit? Dnes už jsou navíc nízkonákladové společnosti tak daleko, že dovolí vzít si na palubu poměrně velký kufr či batoh.

Hotel také rezervujete z domova

Dopravu tedy máte zajištěnou. Proto je třeba poohlédnout se po různých možnostech ubytování. Potřebujete-li komfort, není nic jednoduššího, než se zaměřit na nabídku hotelů. Dnešní rezervační portály se orientují na nabídku hotelů z celého světa. Rezervaci provedete a zaplatíte online, během pár minut. Kromě hotelů dnes lze na rezervačních stránkách narazit také na hostely, popřípadě i penziony. Záleží tak hlavně na vašich konkrétních prioritách.

Pokud jste dobrodružnější povahy, mám pro vás ještě jeden zajímavý tip. Ačkoliv já ho z důvodu strachu nevyhledávám, neznamená to, že není oblíbený. Jsou to služby, v rámci kterých přespíte u někoho doma. Když za peníze, může se hodit služba Airbnb. Pokud chcete přespat dokonce zdarma a postačí vám klasický gauč, zkuste Couchsurfing. Pro lowcost cestovatele – tedy hlavně baťůžkáře, je to ideální volba.

Jdeme porovnávat ceny

A proč vlastně přicházím s konkrétními radami, jak na vlastní pěst cestovat? Jelikož je to hlavně levné a jste sami svým pánem. Příklad? Stačí se podívat na klasickou nabídku dovolených na stránkách cestovních kanceláří. Zde lze vyrazit levněji třeba i o 50 procent. A jak je to s plánovanými poznávacími zájezdy? Výš úspor může být podobná. Navíc nejste omezováni jasně daným plánem, ale můžete si daná místa prohlédnout tak, jak chcete vy sami. Bohužel je stále málo lidí, kteří by snad podobnou možnost vyzkoušeli. Problémem je hlavně strach, nebo neznalost cizích jazyků.