Hudební festivaly, které si nenechám ujít

Oblast kultury je poměrně rozsáhlá a není výjimkou, že do ní patří také hudba. Samozřejmě tu můžeme poslouchat v autě, stejně jako ji můžeme poslouchat z rádia, z přehrávačů nebo z televize. Můj názor je ale takový, že nejlepší je poslouchat hudbu naživo. A není žádnou novinkou, že nejlepší volbou jsou hudební festivaly. Proto se s vámi podělím na názory o tom, jaké dnes podle patří mezi nejlepší a ne které tak rád jezdím.

Začínáme těmi největšími

Samozřejmě začít je určitě třeba největší a nejznámější variantou, která je u nás k dispozici. Je jí Rock for People. Na něj jsem jezdil již době, kdy byl v Českém Brodě. Dnes už je festival přesunut do Hradce Králové, a to na místní letiště. Větší prostory znamenají mnohem více pódií a tedy i mnohem více umělců. Má to ale svá negativa. Hlavně taková, že se mnoho umělců kryje, stejně jako může být problémem i to, že řada jmen je víceméně neznámých. Trochu mi vadí také velká komerce festivalu, ale to k takovým akcím jistě patří.

Druhou akcí, kterou já osobně považuji také za největší u nás, je festival Mighty Sounds.  Právě ten začíná každý rok začátkem července a to na letišti v Táboře. Zajímavostí tohoto festivalu je hlavně jeho historie. Zatímco v počátcích byl zaměřen hlavně na styly ska a punk, dnes nechybí ani HC, stejně jako nechybí třeba rock, rock and roll a psychobilly.  Zkrátka směsice hudebních žánrů, která se však stále točí kolem jednoho – hlasitých kytar.

Směsici žánrů nabídne i Trutnov

Pokud je tento festival s něčím spjatý, tak je to hlavně s historií a také s Václavem Havlem. Nutno ale říci, že jeho legendární atmosféra, stejně jako zajímavá dramaturgie rok od roku mizí a festival tak neustále ztrácí na své kráse. Samozřejmě mnoho nových návštěvníků je jiného názoru, ale já si za svým názorem stojím. I proto možná patří mezi ten, kam jezdím hlavně ze setrvačnosti a proto, že sem míří řada mých přátel.

A zatímco trutnovský festival nabídne řadu různých žánrů, rozhodně nesmíme zapomenout na festival Pod parou. Ten je zaměřený přímo na punk a lehce spřízněné hudební styly. Ačkoliv historie tohoto festivalu je poměrně zajímavá, negativem jsou jeho neustálé přesuny na jiná místa. Zatímco loňské ročníky ještě proběhli v Moravské Třebové – a v jejím okolí, aktuálně se festival přesouvá stovky kilometrů daleko. A to až do Vyškova. Za sebe říkám, že mu to rozhodně nijak nepřidá na popularitě. Spíše naopak.

I menší akce jsou dobrou volbou

A jelikož mám hudbu skutečně velmi rád, nenechávám si ujít ani řadu menších, ale rozhodně také kvalitních akcí. Je to každoroční festival v likérce ve Vizovicích, stejně jako festival v pivovary Bernard, nebo oblíbené Barvy léta v Poděbradech. Možností je ale mnohem více a tak musím říci, že většinu léta trávím skutečně jenom tam, kde je hudba – od rána do večera.