Category Archives: Cestování

Jak cestovat na vlastní pěst? Přečtěte si mé tipy!

Pro mnoho lidí má cestování jeden hlavní smysl – je to dovolená, v rámci které vyrazí letadlem k moři, kde v rámci all inclusive programů tráví čas na hotelu. Samozřejmě druhou skupinou jsou lidé, pro které je smyslem cestovní aktivní dovolená. Ať už jste na tom jakkoliv, poradím vám, jak se dá cestovat na vlastní pěst, a to poměrně levně.

Letadlo může být levnější než vlak, autobus nebo auto

Prvním krokem k cestování na vlastní pěst je samozřejmě nutnost zarezervovat si dopravu. Dnes máme na výběr z několika různých dopravních prostředků. Můžeme jet autem, stejně jako autobusem, ale také vlakem. Pokud se podíváme na jednotlivé možnosti, rozhodně nesmíme zapomenout ani na letadlo. Proč? Jelikož díky nízkonákladovým společnostem lze vcelku pohodlně a hlavně levně procestovat Evropy. Ceny, za které se létá, se aktuálně drží na hodnotách 1 – 2 tisíce za zpáteční letenku. Samozřejmě ideální je letenku kupovat s předstihem – to je nejlevnější.

Samozřejmě při výběru té správné letenky je dobré zohledňovat i možné kombinace letů. Pamatujte, že přímý let nemusí být vždy nejlevnější. Mnohdy se tak vyplatí letět s jedním přestupem, protože ušetříte i několik desítek procent. Pravda, cesta může být o něco delší, ale pokud to pro vás není hlavním problémem, proč to nezkusit? Dnes už jsou navíc nízkonákladové společnosti tak daleko, že dovolí vzít si na palubu poměrně velký kufr či batoh.

Hotel také rezervujete z domova

Dopravu tedy máte zajištěnou. Proto je třeba poohlédnout se po různých možnostech ubytování. Potřebujete-li komfort, není nic jednoduššího, než se zaměřit na nabídku hotelů. Dnešní rezervační portály se orientují na nabídku hotelů z celého světa. Rezervaci provedete a zaplatíte online, během pár minut. Kromě hotelů dnes lze na rezervačních stránkách narazit také na hostely, popřípadě i penziony. Záleží tak hlavně na vašich konkrétních prioritách.

Pokud jste dobrodružnější povahy, mám pro vás ještě jeden zajímavý tip. Ačkoliv já ho z důvodu strachu nevyhledávám, neznamená to, že není oblíbený. Jsou to služby, v rámci kterých přespíte u někoho doma. Když za peníze, může se hodit služba Airbnb. Pokud chcete přespat dokonce zdarma a postačí vám klasický gauč, zkuste Couchsurfing. Pro lowcost cestovatele – tedy hlavně baťůžkáře, je to ideální volba.

Jdeme porovnávat ceny

A proč vlastně přicházím s konkrétními radami, jak na vlastní pěst cestovat? Jelikož je to hlavně levné a jste sami svým pánem. Příklad? Stačí se podívat na klasickou nabídku dovolených na stránkách cestovních kanceláří. Zde lze vyrazit levněji třeba i o 50 procent. A jak je to s plánovanými poznávacími zájezdy? Výš úspor může být podobná. Navíc nejste omezováni jasně daným plánem, ale můžete si daná místa prohlédnout tak, jak chcete vy sami. Bohužel je stále málo lidí, kteří by snad podobnou možnost vyzkoušeli. Problémem je hlavně strach, nebo neznalost cizích jazyků.

Jaké destinace dnes patří k nejlevnějším?

Koníček, kterým je cestování je dnes pro mnoho lidí něco, bez čeho si nedokážou život ani představit. Jedná se hlavně o turisty, kteří milují poznávání zajímavých míst a lokalit. Poté je zde ještě druhá možnost, kterou není nic jiného, než klasická dovolená. A jelikož i ta je stále oblíbenější, pojďme se společně podívat na to, jaké destinace dnes patří k těm nejlevnějším. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to tak opravdu je.

Když chcete mimo Evropu

Začít určitě musíme u destinací, které neleží v Evropě. Na mysli můžeme mít jak Tunisko, které leží na severu Afriky, tak i Turecko. I když u něho to není tak jasné, jelikož je zemí, které leží jak v Evropě, tak v Asii. Každopádně obě země mají jedno společné, a to jsou právě nízké ceny. Pokud se na ně podíváme, nemusí být problém koupit zájezd se vším všudy za ceny okolo 13 – 15 tisíc, a to v hlavní sezoně, s délkou pobytu okolo 11 dní. Samozřejmě v některém z hlavních středisek. V případě Tuniska to může být oblíbené Sousse nebo Hammamet, v Turecku je to buď Antalya, nebo Alanya.

Důvody, proč jsou tyto země levné je hlavně nízká mzda a tak provoz hotelů nestojí tolik, jako v evropských destinacích. Totéž platí samozřejmě i o nakupování. Ať už to jsou suvenýry, jídlo, zmrzlina, stejně jako třeba oblečení, jsou tyto země možností, jak si i Čech může v rámci svého platu dovolit poměrně dost. I proto tyto země lákají stále více a více.

Zamířit lze i na východ Evropy

Pokud raději Evropy, nemusíte se obávat, že byste ani zde nenašli zajímavé destinace, které nejsou nijak drahé. Stačí zamířit do Bulharska. I když ta prestižní místa jako Slunečné pobřeží nebo Sozopol dnes patří mezi dražší, rozhodně je celá země v celkovém měřítku také poměrně levná. Platí to jak o ceně zájezdů, tak i o cenách přímo v místě. Ostatně i proto bylo Bulharsko oblíbené už v minulosti. A i když v posledních letech lehce zdražilo, stále nemá na státy, jako je třeba Španělsko, Portugalsko nebo snad Kypr, které patří mezi možnosti, které patří k nejdražším dovoleným.

Když už do Evropy, určitě nesmíme zapomínat také na Řecko. Zde však musím jasně říci, že levnější jsou spíše menší a méně známé destinace. Naopak v těch největších a nejznámějších čekejte ceny podobné, jako na západě Evropy.

Kdo šetří nejvíce, jede do Itálie a Chorvatska

I když u mnohých lidí vzbuzují tyto destinace spíše úsměv na tváři, jelikož jsou spojovány s takzvanými paštikáři, stále je mnoho lidí, co sem jezdí. Já osobně samozřejmě nic proti daným zemím nemám a naopak jsem z nich vždy nadšen. Bohužel jsou to právě lidé, kteří je dokážou kazit. Tedy ti, kteří chtějí na dovolenou za každou cenu. Vlastním autem, pod stan, vlastním jídlem. A protože to vyjde levně, musím i tuto možnost levného cestování zařadit na můj žebříček. Ačkoliv bych raději danou skupinu lidí vynechal. Turistický ruch je o tom, že podpoříte zemi, kam jedete!